زیست شناسی را چگونه حرفه ای بخوانیم؟ – روش مطالعه ی زیست شناسی

زیست کنکور آسان است
مقالات

زیست شناسی را چگونه حرفه ای بخوانیم؟ – روش مطالعه ی زیست شناسی

واضح است که مطالعه ی صحیح و دقیق زیست شناسی کنکور برای داوطلبین رشته ی تجربی و به خصوص آن هایی که متقاضی رشته های پرطرفدار هستند، در برنامه ی  اوج یادگیری اهمیت ویژه ای دارد.

میزان درصد لازم در درس زیست شناسی برای رشته های پر طرفدار

اگر تصمیم دارید مانند دانش آموزان یادگیری آسان در یکی از رشته های خوب رشته ی علوم تجربی مانند پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و… قبول شوید، باید در این درس درصدی بالاتر از ۸۰-۸۵ درصد را در کنکور کسب کنید.

به خاطر تأثیر مهمی که این درس در کنکور دارد، معمولاً دانش آموزان اوج یادگیری این درس را خیلی خوب مطالعه می کنند. نکته ی مهمی که شما در هنگام مطالعه ی درس زیست شناسی باید به آن توجه داشته باشید مرور مطالب است .

درس زیست ، درسی نیست که با یک بار خواندن بتوانید در آن درصد بالایی در کنکور کسب کنید بنابراین مرورهای متوالی از این درس را در برنامه ی خود قرار دهید.

برای کسب یک رتبه ی زیر ۱۰۰۰ مطالعه ی مستمر و حداقل روزانه ۲ ساعت از نظر مشاوران یادگیری آسان الزامی به نظر می رسد که در برنامه ی دانش آموزان اوج یادگیری این مهم رعایت شده است.

یادگیری موثر زیست‌ شناسی کنکور طبق گفته مشاوران زنگ پنجم نیاز به مطالعه‌ی پله‌به‌پله‌ی مطالب دارد و به این دلیل باید مطالب پایه‌ای را به‌خوبی فرا گرفت و سپس به سراغ مطالعه‌ی مطالب دیگر طبق برنامه ی مشاوران اوج یادگیری رفت.

اگر زیست‌ شناسی کنکور را یک درس صرفاً حفظ شدنی (مثل حفظ کردن یک شماره تلفن یا شعر) می‌پندارید اولین قدم شما در یادگیری زیست‌ شناسی طبق برنامه یادگیری آسان تغییر نحوه‌ی نگرش به این درس باشد.

پس به حرف مشاوران یادگیری آسان گوش کنید و به حفظ کردن طوطی‌وار مطالب زیست‌ کنکور نپردازید. باید روشی را برای مطالعه به‌کار ببرید که در یادگیری عمیق و مفهومی زیست‌ طبق برنامه ی مشاوران اوج یادگیری موثر باشد.

ما روش زیر را برای مطالعه ی درس زیست شناسی به شما پیشنهاد می‌کنیم:

در هنگام مطالعه ی این درس برای کنکور ، کتاب درسی به عنوان بهترین مرجع مطالعه می باشد، شما باید برای یادگیری عمیق مطالب از شیوه های صحیح مطالعه را طبق گفته مشاوران زنگ پنجم و اوج یادگیری استفاده کنید.

دقت کنیدکه شیوه ی مطالعه کنکور و یاد گرفتن از خود مطالعه مهم تر می باشد. استفاده از روش SQ4R اوج یادگیری میتواند خیلی مؤثر باشد، مطالعه ی اجمالی اوّلیه در شکل گیری یک ذهنیت کلی به شما کمک می کند.

در هنگام مطالعه کنکور از هیچ قسمت کتاب غافل نشوید و مطالب آن را خط به خط و با دقت بخوانید و زیر مطالب مهم آن طبق گفته مشاوران یادگیری آسان خط بکشید (یا این کار را با ماژیک علامت زن انجام دهید).

به نمودارها و شکل ها دقت کافی داشته باشید. از حاشیه نویسی در این درس برای کنکور استفاده کنید و همچنین از مطالب خوانده شده ازمنابع اوج یادگیری ، خلاصه نویسی به عمل آورید و مطالب خلاصه شده را به صورت نمودار درآورید و آنها را دسته بندی کنید.

در هنگام مطالعه ی فصل های جدید، مطالب فصل قبل را از روی خلاصه های خود بخوانید تا آنها را فراموش نکنید و بازهم در زنگ پنجم به شما تکرار می کنیم : «این درس را چندین بار به طور جدی و فعال مرور کنید.

با توجه به تغییرات کتاب های زیست شناسی نسبت به سال های گذشته ، دیگر نمی توان به کتاب زیست پایه ی خاصی اهمیت بیش تری در کنکور دارد.

یکی اینکه مطالب کتاب های زیست بسیار به هم پیوسته می باشند و برای یادگیری مطالب لازم است تمامی کتاب های زیست را طبق برنامه اوج یادگیری به دقت مطالعه کرد.

دیگر اینکه برخلاف سال های گذشته دیگر سهم پایه ی خاصی در پرسش های کنکور بیش تر از پایه ی دیگر نیست و ما در برنامه یادگیری آسان می‌توانیم بگوییم تقریباً تعداد پرسش های برابری از هر سه پایه مطرح می شود.

  • در این درس بررسی تست های سال های قبل کنکور بسیار مهم است . تقریباً نیمی از پرسش ها در این درس در سال های قبل به نحوی آمده است.
  • (مثلاً به صورت پرسش های مشابه ) که این امر خود اهمیت مرور و بررسی تست های سال های اخیر آزمون سراسری را برای یادگیری آسان این درس نشان می دهد.

بیان چند نکته ی کاربردی، می تواند به موفقیت شما در جمع بندی نکته های درس زیست کمک کند:

۱-داوطلبین موفق و ممتاز، آن هایی هستند که چندین بار (هر چه بیش تر، بهتر) کتاب های درسی زیست شناسی پایه را برای کنکور خوانده اند، پس مرور هرچه بیش تر را طبق برنامه اوج یادگیری فراموش نکنید.

هشدار : در درس زیست شناسی هیچ کتاب کمک درسی را نباید جایگزین کتاب درسی کرد.

۲-می دانید که در زیست شناسی، قوانین ثابت و قاطع مثل درس ریاضی وجود ندارد، بلکه موارد استثنایی فراوان هستند. پس کلماتی مثل برخی و بعضی و بسیاری و اغلب و گاهی را در کتاب های درسی مشخص کنید و مفاهیم برآمده از آن ها را برای کنکور طبق گفته مشاوران اوج یادگیری به خاطر بسپارید.

۳-از نظر مشاورین اوج یادگیری تصاویر در زیست شناسی، به فهم بهتر مطالب درسی کمک شایانی می کنند و هر ساله به طور مستقیم، از خود تصویر یا به طور غیر مستقیم از مفاهیم آن ها، سؤال طرح می شود، پس زیرنویس های کتاب را به خوبی برای کنکور بخوانید.

زیست یادگیری آسان
زیست یادگیری آسان

ترکیبی خواندن زیست کنکور

حتما بارها و بارها شنیدید که زیست رو باید ترکیبی خوند! اما ترکیبی خواندن زیست در اوج یادگیری یعنی چی؟ یعنی دقیقا چه طوری مطالعه بشه که اسمشو بشه بشه گذاشت ترکیبی خواندن زیست کنکور.

ترکیبی خواندن زیست کنکور به چه معنا نیست؟

قبل از این که به سراغ اصل مطلب برویم باید بدانید در یادگیری آسان منظور از ترکیب کردن این نیست که همزمان روی سه کتاب زیست بخوانید و هر کلمه ای را که دیدید مطالب مرتبطش را پیدا کنید.

ترکیبی خواندن در زنگ پنجم یعنی اگر مثلا شما فصل تنفس یا حرکت را می خوانید از مفاهیم موجود درباره ی تنفس سلولی نیز آگاهی داشته باشید.

در موارد زیادی دانش آموزان بدون این که دو مبحث را در کنار هم خوانده باشند(به شکل آماتور) به سوالات سخت ترکیبی هم جواب می دهند. ادامه مطلب را با اوج یادگیری باشید.

ترکیبی خواندن زیست کنکور به چه معنا هست؟

دقت کنید که ترکیبی خواندن (که چند سالی است مد شده) شیوه ی خاصی از خواندن نیست بلکه شیوه ای خاص در طرح سوال است.بنابر همان روش آماتور بعضی ها اصرار دارند مطالبی را با هم ترکیب کنند که از نظر برنامه اوج یادگیری فاقد هر گونه ارزش علمی است.

توجه داشته باشید از نظر مشاوران اوج یادگیری در کنکور از مباحثی سوالات ترکیبی طرح می شود که معمولا به لحاظ علمی بین آن ها ارتباطی وجود داشته باشد.

به عبارتی دیگر از نظر اوج یادگیری برای پاسخ دادن به سوالات ترکیبی نیاز نیست به شیوه ای خاص کتاب را بخوانید؛ کافی است به شکل دقیق از مفاهیم موجود در کتاب و مطالب مرتبط با آن آگاهی داشته باشید.

از نظر برنامه یادگیری آسان خواندن به این صورت که شما سه کتاب زیست را با هم بخوانید یا با دیدن کلمه ای به دنبال مطالب مرتبط با آن در کتب دیگر باشید هم بسیار وقت گیر و خسته کننده است. هم باعث عدم تمرکز می شود و نتیجه این می شود که مباحث را به صورت عمقی یاد نمی گیرید.

شماره تماس جهت ارتباط با امیر مسعودی کنکور آسان است اوج یادگیری ۰۹۱۲۸۹۷۶۰۴۰

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
جلوگیری از عدم تمرکز در مطالعه

جلوگیری از عدم تمرکز در مطالعه در اوج یادگیری عدم تمرکز حواس موضوعی است که بسیاری از جوانان از آن رنج می ‏برند و دلایل مختلف و متعددی دارد همانطور که خود می ‏دانید تمرکز حواس در هر کاری از ضروریات قطعی به شمار می آید گفتنی است تمرکز حواس …

برنامه تلویزیونی اوج یادگیری درمورد تاثیر فیزیک در کنکور توضیح میدهد
مقالات
برنامه اوج یادگیری درمورد تاثیر فیزیک در کنکور توضیح میدهد

تاثیر درس فیزیک در کنکور سراسری چیست ؟ کمتر از ۳ ماه به کنکور سراسری تجربی باقی مانده است . در این میان بسیاری از دانش آموزان به دنبال خواندن منابع صحیح و درس هایی با ضریب بالا هستند تا موفقیت شان را در کنکور سراسری تضمین کنند و به …

مقالات
عادت هایی که شکست در کنکور را حتمی می کند

عادت هایی که شکست در کنکور را حتمی می کند چه کارهایی باعث شکست در کنکور می شوند عدم برنامه ریزی لازم نیست برنامه ی شما بی نقص باشد ، در دنیای واقعی به جای کمال گرا ها، از کسانی قدردانی می شود که کاری انجام می دهند نا امیدی …

تماس