سبک زندگی کنکوری های موفق – رتبه برتر های کنکور چگونه بوده اند؟ (قسمت اول)

سبک زندگی کنکوری های اوج یادگیری
مقالات

سبک زندگی کنکوری های موفق – رتبه برتر های کنکور چگونه بوده اند؟ (قسمت اول)

تعریف سبک زندگی

سبک زندگی از نظر اوج یادگیری همان روش زندگی کردن انسان هاست که در آن افراد و خانواده ها در یک جامعه، زندگی روزانه خود را با توجه به شرایط جسمی، روانی، اجتماعی، اقتصادی و… تنظیم می کنند. سبک زندگی در الگوی کار، تفریح، فعالیت ها، نگرش ها، علاقه ها، نظرها، ارزش ها، نحوه اختصاص درآمد و… تاثیر میگذارد. پس عوامل متعدد و مهمی در سبک زندگی وجود دارند که به نظر می آید تغییرات در آن گاهی به اندازه روش های درمانی معمول برای پیشگیری و درمان یا توانبخشی برخی مشکلات روانشناختی مانند افسردگی، اضطراب و… میتواند کارایی و تاثیر مهمی در زندگی انسان ها داشته باشد.

کنکوری های عزیز با بکارگیری اصول زیر سبک زندگی تان کنکوری می شود:

اصل یکم:

امسال باید حس کنکور داشته باشید . یعنی هر کس شما را ببیند باید از سر و وضعیتان ! بفهمد که شما امسال کنکور دارید . باید از روحیه و تصورات سال های پیش بیرون بیایید . کارهای جانبی را کم کنید. بطوریکه به این باور برسید که امسال تنها یک کار تعریف شده دارید و آن هم درس خواندن است باور کنید بسیاری از چیزهایی که ما در زندگی خودمان ساخته ایم و برای خودمان مهمشان کرده ایم ، آنقدر ها هم که فکر می کنیم بزرگ نیستند و به راحتی می توان از کنار آنها گذشت. مشاوران زنگ پنجم در مورد روش های ترک این عادات به شما کمک می کنند.

اصل دوم:

در شرایط معمولی ، یک فرد در سن و سال شما ، حدود ۹ الی ۱۲ ساعت خواب لازم دارد و به طور طبیعی ، ۳تا۱۰ ساعت وقت شما را در شبانه روز صرف کارهای روزمره می شود . آنچه که باقی می ماند با توجه به اصل یک ، قاعدتا باید (یعنی می تواند ) صرف درس خواندن شود ، اشتباه نکنید ، نمی خواهم بگویم در شبانه روز باید اینقدر درس بخوانید بلکه باید حواستان باشد که چقدر فرصت برای درس خواندن در هر روز دارید. آنچه که مشاوران اوج یادگیری میخواهند به شما بگویند این است که مرتباً از این و آن نپرسید چند ساعت در روز باید درس خواند ؟ بلکه سعی کنید حداکثر بهره برداری از وقت و زمان را داشته باشید.

اصل سوم:

در طی این یک سال برای داشتن یک یادگیری آسان فکر تفریحات و سرگرمی های سال گذشته را به میزان بسیار زیادی کاهش دهید. مثلاعادت دارم ۳ساعت بعد از ظهر بخوابم یا فیلم ببینم و …

اصل چهارم:

رهرو آنست که پیوسته رود. این سال آخر یک مسابقه ماراتن است. نظم و برنامه ریزی مناسب طبق برنامه مشاوران اوج یادگیری و حرکت سنجیده و متناسب ، عدم تحمیل فشارهای ناگهانی و برنامه ریزی عجیب و فشرده و شناختن توانایی و استعداد خودتان در انجام کارها و درس خواندن همه و همه لازم است . هر چقدر هم درگیر درس می شوید ، باید مراقب وضعیت غذایی و خورد و خوراک و خواب خودتان باشید . باز هم تاکید می کنم این یک مارتن است و تنظیم انرژی ، اجتناب ناپذیر.

اصل پنجم:

در ادامه باید یک روند معقول و پیوسته و یکنواخت در درس خواندن داشته باشید ، مطلب دیگری را نیز باید مدنظر داشته باشید ، آنهم داشتن یک روند معقول در برنامه ریزی طبق گفته های مشاورین امیر مسعودی است . بسیاری از دانش آموزان هستند که اول هر هفته و یا هر ماه تصمیم می گیرند درس خوان شوند ( و یا با خواندن این کتاب، یک دفعه تصمیم می گیرند درس خوان شوند) . اینتصمیم گیری معمولا با یک برنامه ریزی سنگین برای همان روز است . مثلا دانش آموزی که تا دیروز روزی ۲ ساعت هم نمی توانسته درس بخواند  یکدفعه از اول ماه که تصمیم به درس خواندن گرفت نیت می کند که همان روز اول ۵ ساعت درس بخواند.
بدیهی است که این کار شدنی نیست به علاوه آنکه عدم انجام آن ناراحتی نیز ایجاد می کند ( به قول معروف سنگ بزرگ علامت نزدن است ) پس حواستان باشد که در برنامه ریزی و تصمیم گیری نیز باید یک روند معقول و شتاب مناسب داشته باشید. دانش آموزانی که مشکلاتی در درس خواندن دارند و یا اینکه به کم کاری عادت کرده اند . بدانند هیچ چیز یک شبه درست نمی شود . باید در کار استمرار داشت و همت کرد . ( اصل سوم را فراموش نکنید) هنوز فرصت کافی برای ترک عادت گذشته و تقویت اراده وجود دارد.
کم کم شروع کرده و حجم کارتان را افزایش دهید . فکر می کنید آنهایکه درس خوان هستند ، مادرزادی و یا ژنتیکی درس خوان بوده اند ؟ نه ، بلکه در اثر مرور زمان و استمرار و تلاش به درس خواندن عادت کرده اند.  در برنامه ای که مشاورین اوج یادگیری برای شما در نظر می گیرند این اصل رعایت شده است.

اصل ششم:

ما در این مقاله در سایت اوج یادگیری به شما می گوییم هیچگاه به درس نگویید کار دارم به کار بگویید درس دارم . اگر به بیان دیگری بخواهیم این حرف را بزنیم این است که هیچ وقت درس خواندن را به فردا یا هفته ی دیگر موکول نکنید . بلکه کارهایی را که دارید به فردا یا هفته بعد موکول کنید.

اصل هفتم:

مطلب دیگری که باید در مورد جزوات و کتابهای آموزشی در سایت برنامه زنگ پنحم ذکر کرد این است که با حرص و ولع جزوه و تست جدید را نزنید. به بیان دیگر آنچه را که دارید خوب بلد باشید . این خیلی بد است که شما تستی را که قبلا دیده اید غلط بزنید . آد م عاقل از یک سوراغ دوبار گزیده نمی شود.
یک آزمایش ساده که به شما پیشنهاد میکنیم این است که یک کتاب کمک آموزشی که تست های آنرا جواب داده اید یکی دو ماه بعد ببینید مطمئن باشید که خیلی از شما همان سوالات را بعد از این مدت زمان کم ، نمی توانید جواب دهید . حرف من این است . تا موقعی که همین یک کتاب را خوب یاد نگرفته اید و مسلط نشده اید به سراغ کتاب دیگر نروید.در مورد منابع خوب کنکوری می توانید با مشاورین کنکور آسان است برنامه اوج یادگیری و یادگیری آسان مشورت کنید
ادامه دارد…
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
جلوگیری از عدم تمرکز در مطالعه

جلوگیری از عدم تمرکز در مطالعه در اوج یادگیری عدم تمرکز حواس موضوعی است که بسیاری از جوانان از آن رنج می ‏برند و دلایل مختلف و متعددی دارد همانطور که خود می ‏دانید تمرکز حواس در هر کاری از ضروریات قطعی به شمار می آید گفتنی است تمرکز حواس …

برنامه تلویزیونی اوج یادگیری درمورد تاثیر فیزیک در کنکور توضیح میدهد
مقالات
برنامه اوج یادگیری درمورد تاثیر فیزیک در کنکور توضیح میدهد

تاثیر درس فیزیک در کنکور سراسری چیست ؟ کمتر از ۳ ماه به کنکور سراسری تجربی باقی مانده است . در این میان بسیاری از دانش آموزان به دنبال خواندن منابع صحیح و درس هایی با ضریب بالا هستند تا موفقیت شان را در کنکور سراسری تضمین کنند و به …

مقالات
عادت هایی که شکست در کنکور را حتمی می کند

عادت هایی که شکست در کنکور را حتمی می کند چه کارهایی باعث شکست در کنکور می شوند عدم برنامه ریزی لازم نیست برنامه ی شما بی نقص باشد ، در دنیای واقعی به جای کمال گرا ها، از کسانی قدردانی می شود که کاری انجام می دهند نا امیدی …

تماس