منحنی فراموشی ابینگهاوس چیست؟ منحنی ابینگهاوس در اوج یادگیری

منحنی فراموشی ابینگهاوس

منحنی فراموشی ابینگهاوس چیست؟ منحنی ابینگهاوس در اوج یادگیری

در این مقاله شما در کنکور آسان را با منحنی فراموشی ابینگهاوس آشنا می کنیم تا بتوانید با استفاده از آن میزان فراموشی خود را به حداقل برسانید.ابینگهاوس علاقه داشت درباره ی حافظه و فراموشی تحقیق کنه، او تمرین های طاقت فرسایی انجام داد و توانست و کلمات سخت و بی معنا مانند { دگک،اتب،فتل، و … } را بسازد و بسیار تکرار و تمرین کرد تا به خاطر سپرد.

او با آزمایشی که کرد متوجه شد کلماتی که یاد گرفته است طبق زمان های خاصی کم کم از یاد او می رود و از یاد رفتن کلمات در زمان کمتر از بیست دقیقه آغاز می شود.

فرض کنید فردی مطلبی را کامل یاد گرفته است بعد از گذشت یک شبانه روز حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد مطالب از حافظه اش پاک می شود و اگر او تلاشی برای نگهداری مطالب در ذهن خود انجام ندهد و دوباره آن ها را نخواند در نهایت درصد کمی از مطالب رد ذهن او می ماند.اینجا متوجه می شویم مرور مطالب برای نگهداری مطالب در ذهن بسیار مهم است و به یادگیری آسان شما منجر می شود.

برای جلوگیری از فراموشی باید طی زمان های معین طبق ۵ مرحله مطالب را مرور کنید تا مطالب در ذهن شما تثبیت شود و به سختی آن ها را از یاد ببرید.

در ادامه این مراحل در زنگ پنجم به ترتیب برای شما آورده شده است:

۱- مرور اول دقایقی بعد از به سر انجام رساندن مطالعه

۲- مرور دوم پس از ۲۴ ساعت که از اولین مطالعه گذشت آن را انجام دهید

۳- مرور سوم یک هفته پس از مطالعه اولیه می باشد

۴- مرور چهارم ۴ روز پس از مرور سوم مرور بعدی را انجام دهید

با روش منحنی فراموشی ابینگهاوس مطالب مدت زمان زیادی در ذهن شما می مانند و فراموشی غیر ممکن می شود برای مرور های بعدی می توانید در روز سی ام مرور بعدی را داشته باشید و در مرحله ی بعدی در ۹۰ مین روز مرور بعدی را انجام دهید تا مطالب را برای سال ها در ذهن خود داشته باشید و فراموش نمی شوند.البته شما داوطلبان گیلنا این را هم در نظر داشته باشید هر بار که مرور می کنید باید زمان کنری از شما نسبت به دفعه های قبل بگیرد مثلا بار اول ۱ساعت و بار دوم ۱۵ دقیقه باید وقت بگیرد.

برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان از مشاوران اوج یادگیری و یادگیری آسان و زنگ پنجم و دریافت منابع کنکور آسان و گیلنا که توسط اساتید برتر کنکور مثل امیر مسعودی تدریس شده است با شماره ۰۹۱۲۸۹۷۶۰۴۰ تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید