چگونه هنگام از خستگی و خواب آلودگی هنگام مطالعه جلوگیری کنیم؟ اوج یادگیری

خواب آلودگی

چگونه هنگام از خستگی و خواب آلودگی هنگام مطالعه جلوگیری کنیم؟ اوج یادگیری

تا میخوام شروع کنم درس بخونم خوابم میگیره. این جمله ای است که اکثر داوطلبان کنکور آسان تکرارش می کنند اما علت چیست؟
-اولین دلیلی که باعث می شود دانش آموزان اوج یادگیری هنگام درس خواندن دچار خواب آلودگی شوند، نوع درسی باشد که شما می خوانند. مثل شما در درس فیزیک ضعیف هستید و وقتی این درس را شروع می کنید و یاد نمی گیرید بی حوصله و خسته میشوید
–دومین دلیل این است که برنامه خوبی ندارید. مثلا با خود می گویید امروز ریاضی می خوانم اما خحم مطالعه و ساعت مطالعه را مشخص نکرده اید و این باعث کلافگی و سردرگمی می شود و در نهایت خستگی می شود.
— سومین دلیل خواب آلودگی دانش آموزان زنگ پنجم این است که ساعات نامناسبی را برای مطلعه انتخاب می کنید اگز عادت دارید ظهر ها بخوابید و می خواهید این عادت را کنار بگذارید در آن ساعات به سراغ درس های راخت تر بروید و دروس محاسباتی و سخت را به ساعات پایانی موکول نکنید.

در این قسمت نکاتی کلیدی را به شما داوطلبان اوج یادگیری می گوییم که می تواند به رفع خواب آلودگی و خستگی شما کمک کند:

۱- به مطالعه خود نظم دهید و از درس خواندن پراکنده جلوگیری کنید : باید در ساعات مشخصی و قبل از مطالعه حجم مبحثی که قرار است بخوانید را مشخص کنید تا بتوانید یادگیری آسان را برای خود داشته باشید.

۲- طبق برنامه ریزی هدفمند درس بخوانید:منظور از برنامه ریزی در گیلنا این نیست که هر کاری سر ساعت مشخصی انجام شود بلکه باید بدانید در طول روز قرار است چه کارهایی انجام دهید و برای هر کاری زمان مشخصی تعیین کنید که از اتلاف وقت جلوگیری شود

۳- دوش بگیرید:هنگام خواب آلودگی یک دوش آب سرد به شما کمک زیادی می کند.

۴- شب ها خوب بخوابید : بعضی از داوطلبان کنکور به دلیل سکوت شب ها را برای درس خواندن انتخاب می کنند اما این کار باعث پایین آمدن تمرکز شما و بر هم خوردن سیستم بدنی شما می شود. البته در خواب هم نباید زیاده روی کنید چون خواب زیاد باعث خستگی و بی حوصلگی بیشتر شما می شود.

۵- پیاده روی کنید: وقتی خواب به سراغ شما آمد می توانید با کمی قدم زدن در هوای باز آن را برطرف کنید.

۶- بیش از حد غذا نخورید: اگر پرخوری کنید باعث سنگینی و خواب آلودگی شما می شود و به هنگام مطالعه احساس خستگی می کنید پس سعی کنید بعد از غذا مطالعه نکنید.

۸- به دمای محیط مطالعه توجه کنید و در هوای خیلی گرم درس نخوانید:اگر هوای اتاق خیلی گرم باشد باعث خواب آلودگی بیشتر شما می شود

۹- در هنگام درس خواندن درست بشینید: سعی کنبد به صورت دراز کشیده درس نخوانید چون باعث می شود خواب آلوده شوید پس برای سرحال بودن هنگام مطالعه طرز صحیح نوشتن را یاد بگیرید.

۱۰- ورزش بین مطالعه: فواصل بین مطالعه زمان مناسبی برای ورزش های کوتاه برای رفع خستگی می باشد.

 

برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان زیر نظر مشاورین اوج یادگیری ، یادگیری آسان ، زنگ پنجم و دریافت منابع کنکور آسان و گیلنا که توسط اساتید برتر کنکور مانند استاد احمدی و امیر مسعودی تدریس شده اند می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۹۷۶۰۴۰ تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید