چگونه هنگام مطالعه تمرکز حواس داشته باشیم؟ روش های تمرکز در یادگیری آسان

تمرکز حواس
مشاوره و برنامه ریزی

چگونه هنگام مطالعه تمرکز حواس داشته باشیم؟ روش های تمرکز در یادگیری آسان

اکثر داوطلبان با یک مشکل موقع درس خواندن مواحه هستند : «موقع مطالعه تمرکز ندارم». بیشتر آم ها فکر می کنند کلا خواس پرت هستند اما در حقیقت این گونه نیست چون تمرکز با تمرین و تکرار به دست می آید. و همه می توانند به آن ها دست پیدا کنند. اما این را در نظر بگیرید که نمی شود خواس پرتی را کاملا برطرف کرد اما می توان آن را کاهش داد.دلایل عدم تمرکز در این مقاله در سایت اوج یادگیری آورده شده است:

امروزه عواملی که باعث عدم تمرکز هستند بیشتر از گذشته شده اند:

 • شبکه‌های اجتماعی
 • تماس‌ها
 • وب‌گردی بدون هدف
 • پیامک دادن
 • چک کردن ایمیل
 • تلویزیون
 • روابط، بحث و جدل ها
 • سر و صدا
 • خیال پردازی بیش از حد

در کنکور آسان چگونه میزان تمرکز خود را بالا ببریم:تمرکز موقع درس خواندن برای هر داوطلبی که مدت زیادی درس می خواند امری ضروری است. باید به مرحله ای برسید که زمان زیادی را برای درس خواندن صرف کنید بدون اینکه تمرکزتان از بین برود.مکان مطالعهفرض کنید اتاق شما شلوغ است و هیچ چیزی سر جای خود نیست. دمای اتاق پایین است و سر و صدای زیادی از بیرون در داخل اتاق شنیده می شود.آیا می توانید در این اتاف بدون حواس پرتی مطالعه کنید؟ مطمئنا خیر. برای اینکه مطالعه ی خوبی داشته باشید باید در مکان خوبی درس بخوانید. پس برای داشتن تمرکز حواس اولین قدم فراهم کردن محیط خوبی برای مطالعه است.برای فراهم کردن مکان مطالعه ی خوب به نکات زیر در سایت زنگ پنجم دقت کنید:

 1. مکانی را برای درس خواندن فراهم کنید  که در آن احساس راحت بودن کنید.
 2. در دمای هوای پایین و یا بالا نمی توانید تمرکز خوبی داشته باشید پس مکانی را انتخاب کنید که هوا در آن نه زیاد گرم باشد و نه سرد.
 3. مکانی که در آن درس می خوانید را تمیر و منظم نگه دارید، کتاب ها و منابع خود را مرتب کنید و مکانی را برای نگه داری آن ها در نظر بگیرید .
 4. در مکانی درس بخوانید که تلویزیون در آن جا نباشد.
 5. منابعی که میخواهید از آن ها استفاده کنید را نزدیک خود قرار دهید. اگر بخواهید برای پیدا کردن منابع خود از جایتان بلند شوید، باعث عدم تمرکز حواس می شود.
 6. اگر در اطراف شما سر و صدا هست از هدفون استفاده کنید که صداها به حداقل برسد.

زمانی را برای افکار مزاحم اختصاص دهید
شاید وقتی دارید درس میخوانید فکر های اذیت کننده ای به ذهنتان برسد. افکار آزار دهنده باعث می شود تمرکز شما به حداقل برسد بنابر این باید آن ها را رفع کنید. وقتی درس میخوانید کنار خود یک برگه و قلم برای نوشتن فکر های اذیت کننده داشته باشید آن ها را بنویسید تا وقت دیگری به آن ها برسید با خود بگویید “بعدا به این افکار فکر میکنم الان زمان درس خواندن است” . بعدا در وقتی که برای فکر های اذیت کننده در نظر گرفته اید سعی کنید آن ها را برطرف کنید و بتوانید یادگیری آسان را برای خود داشته باشید.همه ی کارها را باهم انجام ندهید
اکثر افراد شاید بخواهند چند کار را باهم انجام دهند تا در وثت خود صرفه جویی کنید. اما در اصل نمی توانید بازدهی بالایی داشته باشید . وقتی چند کار را باهم انجام می دهید قدرت آموختن شما کاهش می یابد. پس برای هر کاری یک وقت جداگانه در نظر بگیرید.به اندازه ی کافی استراحت کنید
بعضی از دانش آموزان گیلنا تصور می کنند که اگر زمان بیشتری برای درس خواندن بگذارند و کمتر بخوابند نتیجه ی بهتری می گیرند. اما اگر استراحت کافی نداشته باشید باعث می شود بازدهی شما کاهش یابد شما با ذهن خسته نمی توانید خوب درس بخوانیدشبکه های اجتماعی را محدود کتید
یکی از عواملی که باعث میشود تمرکز اکثر داوطلبان بهم بخورد شبکه های اجنماعی است. برنامه های ارتباطی جذابیت زیادی دارند و باعث می شوند داوطلب وسوسه شود و به جای درس خواندن به سمت آن ها برود. برای رفع این وسوسه در هنگام مطالعه پوشی را از خود دور نگه دارید.

هدف و بازه زمانی مطالعه را مشخص کنید

درس خواندن خود را به جند قسمت کوتاه تقسیم کنید و یک باره زمان زیادی پشت سرهم درس نخوانید و فواصل زمانی خاصی را بین مطالعه برای استراحت اختصاص دهید.
قبل از مطالعه میزان حجم درسی که می خواهید بخوانید را مشخص کنید. مثلاد “می خواهم از صفحه ۲۵تا ۳۶ را مطالعه کنم”

مطالعه ی فعال داشته باشید

اینکه وقتی دارید درس می خوانید ذهن فعالی داشته باشید باعث تمرکز حواس شما می شود. وقتی دارید یک متن می خوانید زیر نکات مهم خط بکشید و یا آن ها را بنویسید این عمل باعث درگیر شدن شما و تمرکز بیشتر می شود. در ضمن می توانید متن کتاب را با خودکار یا مداد یا انگشت دنبال کنید که حواستان پرت نشود.

تار عنکبوت

آیا شده است تار عنکبوت را لمس کنید؟ ابار اول که تار را لمس کنید تکان می خورد واکنش نشان می دهد. چند بار که این کار را تکرار کنید عنکبوت دیگر واکنشی نشان نمی دهد. شما هم وقتی درس میخوانید اگر مزاحمتی در مکان مطالعه قرار دارد نباید به آن توجهی کنید و واکنش نشان دهید که باعث حواس پرتی شما شود. از روش عنکبوتی بهره ببرید و در برابر عواملی که تمرکز شما را برهم میزنند مقاومت کنید.

به اندازه ی کافی کافئین مصرف کنید

مصرف کافئین در حد تعادل باعث تمرکز حواس می شود. یک فنجان چای ، قهوه و کافی میکس یا دیگر نوشیدنی‌های کافئین‌ دار باعث تمرکز بیشتر هنگام درس خواندن می شود و باعث کاهش خستگی و رفع آن می شوند. اما نباید در مصرف کافئین زیاده روی کنید چون باعث عدم تمرکز حواس می شود.

روش های بالا بردن تمرکز را تمرین کنید

شما یک شبه نمی توانید تمرکز خود را بالا ببرید و باید تمرین و تکرار کتید و موارد گفته شده را اجرا کنید تا بتوانید به موفقیت برسید.
برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان زیر نظر مشاورین اوج یادگیری ، یادگیری آسان ، زنگ پنجم و دریافت منابع کنکور آسان و گیلنا که توسط اساتید برتر کنکور مانند استاد احمدی و امیر مسعودی تدریس شده اند می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۹۷۶۰۴۰ کنکور آسان است تماس بگیرید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره و برنامه ریزی
گفت‌ و گو با رتبه های برتر اوج یادگیری

گفت‌ و گو با رتبه های برتر اوج یادگیری و یادگیری آسان گفت‌ و گو با رتبه های برتر موسسه اوج یادگیری و یادگیری آسان ۹۳ درصد از رتبه های زیر ۱۰۰ یادگیری آسان :با استفاده از تدریس های عربی و دین و زندگی و ادبیات استاد حسین احمدی و …

انواع اضطراب
مشاوره و برنامه ریزی
انواع اضطراب خوب و بد

انواع اضطراب خوب و بد در از نظر اوج یادگیری انواع اضطراب خوب و بد و کارایی آن در کنکور آسان است اضطراب تسهیل کننده یا تسریع کننده (طبیعی) : به اضطراب کم و یا در حد معقول که موجب تلاش بیشتر برای کسب موفقیت می‌ شود و نتیجه بهتری …

یادگیری عمیق
مشاوره و برنامه ریزی
یادگیری عمیق چه زمانی انجام شده؟

یادگیری عمیق چه زمانی انجام شده؟ با اوج یادگیری مطالعه عمیق خوب داشته باشیم یادگیری عمیق و خوب چه زمانی می فهمیم یادگیری عمیق انجام شده است؟ بتوانید آن موضوع را به زبان خود بیان کنید بتوانید در جاهای ضروری علت ها را ذکر کنید و موضوع را تحلیل و …

تماس